alcar
Men
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Kpek
 
A nap kpe

      

 
Esszk, rsok
 
Versek
 
Mfordtsok
 
Tolkien nyelvei
 
Tanulmnyok, cikkek
Tanulmnyok, cikkek : A mestersges nyelvek s az irodalom: I. rsz.

A mestersges nyelvek s az irodalom: I. rsz.

Alcar  2007.10.01. 20:16

Az albb olvashat szveg tulajdonkppen egy vzlatnak tekinthet; annak az eladsnak a vzlata, amelyet volt szerencsm tbb alkalommal is megtartani (Ppa: Mveldsi hz, Veszprm: Mveldsi Kzpont, Budapest: Tolkien napok s a Klcsey Gimnzium, Tata: JRR Tolkien nap, Monostorapti: Mvszetek Vlgye, stb.). Ezzel a kis dolgozattal (nevezzk annak) tulajdonkppen nincs ms clom, mint hogy rvilgtsak arra a tnyre, hogy a mestersges nyelvek nem merlnek ki pusztn az Eszperantban; adjak egy kis bevezetst a mestersges nyelvek (MNY) vilgba; bemutassam, hogy a mestersges nyelvek komoly szerepet tltenek be az irodalomban (legalbbis egy rszben). Vgs soron pedig – ha van r igny – JRR Tolkien mestersges nyelveibl adjak kis zeltt.

A rvid bevezets utn lssuk magt a tmt: elssorban megprblom felvzolni, hogy mit is neveznk mestersges nyelvnek, mik a jellemzik, milyen mestersges nyelveket ismernk, illetve, hogy – szerintem – milyen szerepet is tltenek be az irodalomban (egyb szerepkre kevss fogok kitrni, ezt sokan megtettk mr, olyanok, akik a tmt behatbban ismerik, mint n).

 

A nyelveket nagyon sok szempont szerint lehet osztlyozni; meg sem ksrelem felsorolni a szmos, vagy ppen szmtalan kategorizlsi lehetsget. Itt s most egyfajta osztlyozsi szempontot hasznlok: l s nem l nyelv.

Persze mr itt is tbb lehetsg van. Vannak az gynevezett l nyelvek (magyar, angol, orosz, stb.), amelyeknek vannak anyanyelvi beszli (magyarok, angolok, amerikaiak, oroszok, stb.). A holt nyelvek azok, amelyek gyakorlatilag kihaltak, vagyis nincsenek anyanyelvi beszli (latin, gt, stb.) – ezek kzl azonban tbbet beszlnek, egyfajta „tanult” nyelvknt, lsd a latint pldul, amelyet a mai napig hasznljk egyfajta tudomnyos nyelvknt, orvosi szaknyelvben, stb. A kihalflben lv nyelvek kz tartoznak azok, amelyeknek anyanyelvi beszljk alig van (vagy mr egyltaln nincsenek), ide tartozik pldul a walesi, a gael, vagy a Manx szigeten beszlt nyelv.

A fent emltett hrom kategria mindegyike a termszetes nyelvek kz tartozik. Emellett azonban van mg egy kategria, az n. mestersges nyelvek.

Mi is az a mestersges nyelv? Rviden: az a kommunikcira alkalmas nyelv, amelyet egy szemly (vagy csoport) egy meghatrozott cllal hozott ltre. Ami kzs (s rendkvl rdekes) minden MNY-ben az, hogy mr azeltt mkdkpes, hogy egyltaln anyanyelvi beszli lennnek. Valjban termszetesen egy MNY-nek nincsenek anyanyelvi beszli – valamennyi tanult s nem elsajttott nyelv (a nyelvtanuls sorn elsajttsnak - angol: acquire - nevezzk azt, amikor az anyanyelvnket tanuljuk meg, gyakorlatilag ez - vagy ezek, tbbnyelvsg esetn - lesz az alap: ezen a nyelven – nyelveken - gondolkodunk, ehhez igaztjuk a tbbi tanult nyelvet. Minden ms egyb nyelv: tanult nyelv - angol: learn - ). Valjban maga az alkot is gyorsabban hozza ltre, fejleszti a nyelvet, mintsem hogy azt meg tudn tanulni (s gy, termszetesen, hasznlni).

A MNY-ek hrom alapvet jellemzje: cl, eredetisg s mret.

Termszetesen a MNY-ek esetben mr maga a cl is mestersges; az Eszperant esetben ez nyilvnval. Ludovic Lazarus Zamenhof egyfajta nemzetkzi nyelvet akart megalkotni, amit mindenki knnyedn meg tud tanulni. Nemzetkzi szavak (indo-eurpai nyelvcsald ismert szavai), vgletekig leegyszerstett nyelvtan – ezek jellemzik az Eszperantt. Itt teht a cl vilgos. Tolkien esetben ms volt a cl; alapveten nyelvszprofesszor volt s nem r (noha szinte mindenki ri munkssgt mltatja elssorban). irodalmi indttatsbl alkotta meg nyelveit, ahogyan rja: „Senki nem hiszi el nekem, amikor azt mondom, hogy knyvem egy ksrlet arra, hogy megalkossak egy valsnak tn vilgot, amelyben a nyelvi forma megfelel szemlyes eszttikai zlsemnek. Pedig gy van.” JRRT teht elssorban a nyelvet alkotta meg elszr, s csak utna hozta ltre zsenilis mitolgijt, mintegy „krtsknt”.

Ez teht megint egy msfajta cl. Megemltenm mg a Klingon nyelvet (Star Trek), amely elszr csak szavakban s pr kifejezsben „ltezett”, ksbb, a film s a sorozat sikern felbuzdulva alkotta meg egy nyelvsz a nyelvet (errl bvebben ksbb).

A msodik fontos szempont: az eredetisg. Ebbl a szempontbl az Eszperant taln nem is „igazi” MNY, hiszen szkincsnek alapjt az Indo-eurpai nyelvek adjk (Halo=hello, Barbaro=barbr, stb.). Vgl is ez adja meg az eredetisg krdsre adott vlaszt: nem baj, ha egy MNY egy msik, ltez nyelven alapul, de az a hasonlsg ne legyen szrevehet, illetve ne legyen a hasonlsg olyan szembetn (akr a szkincset, akr a nyelvtani rendszert vesszk alapul). Az Eszperant esetben kijelenthetjk, hogy eredetisgt tekintve nem sok jat hozott.

A nyelv mrete szintn nagyon lnyeges. A mret nem felttlenl a szkincset jelenti: azt is, hogy mit lehet elmondani, kifejezni az adott nyelven. (Teszem azt, nem sokra mennnk egy olyan nyelvvel, aminek van hatezer szavas szkincse, s ebbl 5000 mondjuk mellknv… szp, sznes, de nagyon nehz lenne a kommunikci). Jeffrey Henning szerint a kommunikcira alkalmas nyelvnek rendelkeznie kell egy tiszta s vilgos nyelvtani rendszerrel s legalbb 1000-2000 szavas szkinccsel. Lssuk be, hogy a kt dolog, mrmint a nyelvtan s a szkincs sszefgg egymssal, kiegsztik egymst: msknt mondva az egyik nem ltezhet a msik nlkl.

 

De mire is hasznlhatunk egy mestersges nyelvet?

A Eszperant (s utdai) egyrtelmen azzal a – nemes – szndkkal kszltek, hogy a kommunikcit megknnytsk. Mgsem terjedt el olyan mrtkben, ahogyan az elvrhat lett volna. Mi ennek vajon az oka?

Taln az, hogy az emberek nem tudjk mihez ktni. Nincs Eszperantorszg. Kik azok az Eszperantk? Mit tudunk a kultrjukrl, trtnelmkrl, szoksaikrl? Semmit – hiszen nem lteznek. Ezzel szemben a Gyrk Ura, pldul, mint regny, hatalmas motivcis er. A nyelvet (nyelveket) tudjuk kikhez ktni: ismereteink vannak a tndkrl, a trpkrl, az orkokrl; s noha tudjuk, hogy ez is csak egy elkpzelt vilg, a valsgban nem ltezik, de mgis ad egy olyan pluszt, amit az Eszperant elmulaszt.

Itt persze megllhatunk egy pillanatra, hogy mi is motivlja a nyelvet tanult. A pozitivista felfogs szerint termszetesen olyan nyelvet tanulunk, amelybl valamilyen szinten profitlhatunk, ilyen nyelv az angol. Ma mr gyakorlatilag lehetetlen munkt kapni, diplomt szerezni angol nyelvtuds nlkl. Sokan llnak neki azonban ms nyelveknek is – termszetesen nagy rszket elssorban a mr emltett pozitivizmus motivlja. De nem mindenkit… Itt mr megjelenik az rzelmi oldal is, hogy mely nyelv tetszik, mely nyelv beszli szimpatikusak a szmunkra (gondoljunk csak az orosz nyelvre: sokan ellenlltak, nem tanultk meg – noha ktelez volt vtizedeken t – egyetlen egyszer oknl fogva: egy megszll hatalom jelkpt lttk benne). Vagyis ezer s egy oka lehet annak, hogy mirt tanulunk nyelvet, s ezen okok kzl nem elhanyagolhat a puszta szimptia sem (jmagam latinul szeretnk megtanulni, tekintve, hogy Catullus az egyik kedvencem, szvesen olvasnm eredetiben). Sokan hobbibl tanulnak nyelvet, (semmivel sem „rtelmetlenebb” hobbi, mint mondjuk a telefonkrtyk gyjtse).

 

De trjnk r az irodalomban betlttt szerepre.

Itt megemltenk pr mvet, amelyekben megfigyelhetjk a kitallt nyelvek hasznlatnak a mrtkt, ha gy tetszik: fzisait.

Nyilvn mindenki hallott J.K.Rowling: Harry Potter c. mvrl. Rowling mveiben is megjelenik egy MNY – legalbbis az emlts szintjn, ez pedig a „prszasz”, vagyis a kgyk nyelve. Valjban tnyleg csak utalsokat tallunk a htrszes regnysorozatban, m ezek az utalsok nagyon is fontosak… S noha semmit sem tanulhatunk meg „prszaszul”, mgis, valahogy „hihetbb”, vagy ha gy tetszik hitelesebb vlik a trtnet.

Taln nem mindenkinek ismeretlen Frank Herbert: Dne c. sci-fi regnyciklusa. Ebben a regnyfolyamban mr egy msik fzissal tallkozhatunk: nem csak utalsok, hanem konkrt szavak, kifejezsek is megjelennek. Ez nagymrtkben hozzjrul ahhoz, hogy pldul a fremen np lte valban autentikuss vljon; nyelve, szhasznlata segtsgvel. (Persze nem lehet nem szrevenni a hasonlsgot az arab nyelvvel, s vgs soron a nppel kapcsolatban).

A harmadik s negyedik m, amit megemltek a tmval kapcsolatban, az a Start Trek s a Gyrk Ura. A Star Trek esetben a kitallt nyelv kemny, pattogs (s az emberi flnek nem kifejezetten tetszets) nyelv remekl mutatja be a Klingon np jellegzetessgeit: erszakos, agresszv, harcias fajrl van sz. A Gyrk Ura (JRR Tolkien) mg kidolgozottabb ebbl a szempontbl; ahogy mr utaltam r, Tolkient eredetileg a nyelv rdekelte, azt hozta ltre s ksbb alkotta meg hozz a mitolgit. A Star Trek esetben ez fordtottan mkdtt: a film elkszlte utn krtek fel egy nyelvszt arra (rajongi nyomsra), hogy alkossa meg a nyelvet, amit meg is tett (Marc Okrand).

Tolkien szmos nyelvet dolgozott ki, alkotott meg: kora ifjsgtl fogva egsz letben gyakorlatilag ezzel foglalkozott. Nyelvei kzl kettt dolgozott ki olyan szinten, hogy valban alkalmasak bizonyos szint kommunikcira: ezek a Quenya s a Sindarin. Dallamos, lgy nyelvekrl van sz, kifejezetten tetszets mindegyik az emberi flnek (s, teszem hozz: nehz… a kt konkrt nyelvrl ksbb rok)

Brmilyen furcsa is, de tny: e kt „tndenyelv” npszersgben megelzte az Eszperantt; ehhez nyilvnvalan hozzjrult a knyv s a film sikere is. Nagyon sokan akarnak megtanulni „tndl”, m itt meg kell, hogy jegyezzem: az nem fog menni… Mghozz pontosan azrt nem, amirt nem tanulhatok meg szlvul sem (oroszul, lengyell, ukrnul, stb. megtanulhatok, de szlvul nem). A tnde nyelvek egy nyelvcsald: ha valakinek van kitartsa, szorgalma (s megfelel anyaga), az meg tudja tanulni egy bizonyos szinten a Quenya s a Sindarin nyelveket.

Mirt is? Amint azt mr emltettem, ezekkel a nyelvekkel az egsz trtnet sokkal hihetbb, megfoghatbb lesz; jobban el tudom kpzelni azt a vilgot, ahol valban beszlik a nyelvet (s nemcsak utalnak r). Biztos vagyok benne, hogy e nyelvek sikernek a gykere itt keresend.

 

A tovbbiakban – ha lesz r igny – a tnde nyelveket fogom ismertetni rviden, kialakulsuk folyamatt, jellegzetessgeiket, s hogy – szerintem – milyen pluszt adtak maghoz a regnyhez. Addig is zeltl lljon itt egy vers magyar, angol s quenya nyelven (sajt szerzemny).

 

Belegaer partjain

 

Tndeleny, Belegaer partjain,
Mire vr, vajon mire vr?
A Nagy haj, a Valinori hatty,
Zg habokon, vizeken tovaszll.

Tndeleny, Belegaer fvenyn,
Mitl fl, vajon mitl fl?
Arca spadt, ruhja ttetsz,
Halovny testn tsvt a szl.

 

Tndeleny, Belegaer homokjn,

Merre nz, vajon merre nz?

Messzi a horizont, tg a hatr,

Hol jrhat kedvesem, a hs vitz?

 

Tndeleny, Belegaer vidkn,

Mirt sr, vajon mirt sr?

Viharos tenger j-komor kkjn

Nem ltszik tbb a hajnali pr.

 

Tndeleny, Belegaer vizben,
Mirt, mirt jssz felm

Elszok messze, a vilg szvhez,

Ott alszom majd a tenger kebeln

 

On the shores of Belegaer

Elvenmaid, on the shores of Belegaer,
What, oh what is she waiting?
The Big Ship, the Swan of Valinor
Flies away on water and rumbling waves.

 

Elvenmaid, on the beach of Belegaer,
What, oh what does she fear?
Her face is pale, and clothes are pasty
Wind blows through her vague body.

 

Elvenmaid, on the sand of Belegaer,
What, oh what is she watching?
The horizon is far, the world is huge,
Where is my sweetheart, the valiant hero?

 

Elvenmaid, on the land of Belegaer,
Why, oh why is she crying?
On the bluish-black stormy sea
The first blush of down is not approaching.

 

Elvenmaid, in the water of Belegaer,
Why, oh why are you coming to me?
I’ll swim away to the heart of the world,
And I’ll sleep on the bosom of the sea.

 

Earo falassen

Eldawende, Earo falassen
ma larta, ai ma larta?
I alta cirya, Valinreva Alqua
Nurrula wingessen, nenissen wla.

Eldawende, Earo hrestassen
Mallo, ai mallo rca?
Nca antorya, vintala vaccorya
Sre hlapu ter malwa hroarya.

Eldawende, Earo litsessen
Manna cna, manna cna?
Menel n hya, arda n alta
Masse melindonya, i callo verya?

Eldawende, Earo nresse
Manan, ai mana naina?
Rvea Ear mi luine-morna
Isca-carne ra n vanwa.

Eldawende, Earo nenissen
Manan, ai, tla ninna?
Autan hya, ardo endanna,
Earo ambasse inye fumuva.

 

 
zenfal
 
ra
 
Szmll
Induls: 2006-11-11
 
Online ltogatk
ltogat olvassa a lapot.
 
Naptr
2025. prilis
HKSCPSV
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
<<   >>
 
Nvnapi ksznt

 
Akarom hogy mindrkk
 

Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!