Trfs anekdotk a magyar nyelv vltozatossgrl
Kztudott, hogy anyanyelvnk az egyik legcsodlatosabb, legsznesebb s egyben az egyik legnehezebben elsajtthat nyelv a vilgon. Nem egy nyelvsz, r – nem csak magyar – jelentette ki, hogy a magyar nyelv rendkvl alkalmas a klnfle rnyalatok, pillanatnyi rzelmek kifejezsre, pratlanul gazdag szkincse s szinonimakszlete jvoltbl. Ezt a szkszletet, kifejezsmdot polni s vdeni kell, hiszem s vallom, hogy nyelvnk a nemzeti kincs rsze.
Rgebbi knyveket olvasgatva valsgos gyngyszemeket tallhatunk, gondoljunk csak Jkai Mr hihetetlenl gazdag letmvre. Igen dicsretes, hogy nemrgiben jra kiadtk regnyeit, m azt taln kevesen tudjk, hogy Jkai mveihez kln sztr kszlt, amelyben az r ltal hasznlt rgies, vagy rg elfeledett szavak, kifejezsek jelentst adjk meg. Nagyra becslm ezt a kezdemnyezst, tmogatandnak, kvetendnek tartom a pldt; inkbb rjunk egy-egy jra kiadand, rgebbi mhz szmagyarzatot, szszedetet, semmint hogy leegyszerstsk, csnybban – s tallbban – mondva lealacsonytsuk, lebuttsuk azt. Gondoljunk itt a nemrgiben nagy vihart kavart kezdemnyezsre, amely sajnos meg is valsult, hogy egyes mveket adjuk kzre leegyszerstve, mert az „tl bonyolult, tl nehzkes a dikok, a mai, modern olvaskznsg szmra”. Szegny Grdonyi Gza, szegny Jkai Mr! Vajon mit szlnnak hozz, hogy az Egri csillagokat, A kszv ember fiait „knnytett” formban olvassk majd a dikok? Alighanem forognak a srjukban, s valahol rlk, hogy ezt a nyelvront, npbutt s minden zben kros „remek tletet” mr nem rtk meg… Mivel akarnak az „alkotk” sprolni? Az idvel, amit az olvassra, szvegrtsre fordtunk? Ennyi ervel akr szszedetet is kszthettek volna, semmivel nem emsztett volna fel tbb energit…
Nhnyan prhuzamot vonnak az idegen nyelv tanulsa sorn alkalmazott egyszerstett olvasmnyokrl. Tveds! Nincs itt semmifle prhuzam! Az egy dolog, hogy egy klasszikust adunk tantvnyaink kezbe alap, lkezd, kzp, stb. szinten, idegen nyelven, s teljesen ms, hogyha az anyanyelv klasszikusokat egyszerstjk le… Az elbbi az idegen nyelv tanulst szolglja, az utbbi szimpla butts…
Azonban nem errl akartam rni, pusztn bevezetnek szntam, s nem akarom becsapni a kedves olvast a cmmel!
Igazbl a tjszavakrl szeretnk rni. Csodlatos szkincsnket emltettem mr, most hadd hozzak csak egyetlen pldt a magyar irodalom palettjrl: Wass Albertet. Az mveiben rengeteg olyan sz szerepel, aminek a jelentst nem ismeri az tlag olvaskznsg, rszben mert elfeledett, idegen eredet szavakrl, rszben mert csak egy bizonyos tjegysghez, trsadalmi csoporthoz, foglalkozshoz, avagy egy bizonyos korszakhoz kthet szrl, kifejezsrl van sz. Nekem kln rmt adott az, hogy kerestem, idt s energit szntam arra, hogy utnanzzek az olyan szavaknak, mint a turma, az szkas, a zsendice, a puliszka, a pljsz, stb. szavak jelentsnek, eredetnek. Igen dicsretes Turcsnyi Pter gyjtemnyes munkja (Wass Albert lete s munkssga), amelyben kln fejezetet sznt a szavak magyarzatnak.
Ezzel el is rkeztem oda, ahonnan elindultam.
Mg itt, csonka Magyarorszg terletn is tallkoztam szmos olyan nyelvi fordulattal, szval, amit a mi krnyknkn nem ismertek, vagy fordtva: mi, bakonyiak – veszprmi vagyok - ismertk, vagy teljesen ms jelentsvel hasznltuk. Nagy rmmel fogadtam minden j informcit, j jelentst, j szt, s lehet, hogy furcsa, de ez egyfajta „hobby” a szmomra.
Most, a cmhez hven, a hosszra nylt bevezet utn lljon itt egy csokorra val – sok esetben mks – plda, egytl-egyig sajt lmny.
*
Taln tizenhat ves lehettem, amikor is rsztvettem egy ifjsgi vndortborban, Baranya megyben. Szerettem ezeket a tborokat, szerencsre olyan vezetink voltak, akik elsdleges feladatuknak tekintettk a magyar kultra, a hagyomnyok megismertetst, tisztelett. n meg rengeteg rdekes emberrel tallkozhattam kzben…
Azt hiszem, Almamellk krnykn kolbszoltunk (Istenem, ez is olyan sz, hogy alig ismeri mr valaki) valahol, s egy templomot kerestnk, amit le kellett rajzolni. Na persze nem talltuk, a jfle cserjsben bolyongtunk, amikor megpillantottam egy nyolc-tzves forma kisfit (rnzsre kikptt Regs Bendegz volt). Megkrdeztem tle, hogy hol tallom azt a bizonyos templomot? A src intett a kezvel valamerre, s azt mondta:
- Ott a horhn tl van egy svny, azon kll vgigmenni.
Horh. Sose hallottam ezt a szt. Meg is krdeztem:
- Hol menjnk t?
A fi ugyanarra intett:
- Ht ott a horhn menjenek, aztn onnan mr ltjk a tornyot…
Mr megint ez a horh… Emlkszem, iszony zavarban voltam a tbbi hetedikes-nyolcadikos dik kztt, mint gimnazista, akinek sejtelme sem volt, mi az a horh, de nem volt mit tenni, megkrdeztem jra: micsodn menjnk t? Milyen horhn?
Na, a src itt mr kiss trelmt vesztette, ltva nehzfejsgemet, s mutatta:
- Ott ni, a horh, az a horh, ltja mr???
s akkor meglttam.
Szval a horh nem ms, mint egy kis medence, egy mlyeds, na, azon kellett tmenni (j sok kknybokor volt ott), s miutn keresztlverekedtk magunkat rajta, tnyleg meglttuk a templomtornyot.
*
Gyr. Ott tltttem fiskols veimet, igaz, nincs messze Veszprmtl, de rengeteg emberrel tallkoztam ott, akik az orszg minden tjrl rkeztek.
Rgtn, alighogy odartem, rt az els meglepets.
Hova vezet egy derk, ifj, a tizennyolcadik letvt betlttt „glya” tja, ht a kocsmba… A fiskoltl taln ktszz mterre volt a Mvsz pressz. Htvge volt, be is ltem kiss hslni – j kis szeptember eleje volt, tiszta, nyri id – s rendeltem, mikor jtt a pincr hlgy: „Egy kvt s egy let krek”. A hlgy trlt-fordult, s letette elm az eszpresszt s… egy vanlis jgkrmet. Ht, felben sikerlt teljesteni a krsemet, n ugyanis le alatt vrsboros klra gondoltam.
Hogy mi a magyarzata a flrertsnek? Emltettem, hogy veszprmi vagyok. Ezen a krnyken a „le” a vrsboros kla, m akkoriban mg mkdtt a nagy jgkrmgyr – ppen Veszprmben; taln pran emlkeznek mg a „Hell, Le” szlogenre, a trfs reklmokra. A „Le” elnevezst csak mi, veszprmiek ismertk; a ms krnykrl rkezettek a vadsz, vagy a VBK (vrsboros-kla) nven ismertk ezt az italt.
Teht kaptam egy fagyit s egy kvt, holott egy kvt s vrsboros klt krtem (a nagy melegre val tekintettel megettem a jgkrmet, persze, de biztos, ami biztos: rendeltem hozz egy jabb „let” – immr pontosan krlrva: vrsboros klt szeretnk).
*
Ha az ember csak tutazik egy vroson, falun, vagy akr tjegysgen, kevs eslye van arra, hogy hasonl lmnyekben legyen rsze, m ha huzamosabb ideig tartzkodunk egy-egy helyen, szinte biztos, hogy rakadunk valamilyen gyngyszemre. Gyr ennek kimerthetetlen trhza volt.
Egyik j bartommal, Szabival stlgattunk valamerre, beszlgettnk, meg ropogtatott valamit, nem is figyeltem, amikor megknlt:
- Nem krsz egy kis specilt?
Meghkkentem. Az meg mi a fene, krdem.
- Ht specil. Nem ettl mg ilyet? – azzal felm nyjt egy zacsk npolyit, azaz tlttt ostyt.
Hamar magyarzatot kaptam arra, hogy a csokis, citromos krmmel tlttt ostyt mirt is nevezik arrafel „specilnak”: lltlag a Gyri Keksz s Ostyagyr eldjnek az alaptja, Specil Mtys hozta Olaszorszgbl a receptet, gy kapta ez az dessg a nevt.
*
Mg mindig Gyr.
Meglehetsen goromba, tli idben lltottam be akkori bartnmhz, mg a pulver s a kabt alatt is vacogtam, ki is ltem Zsuzsa nnivel, bartnm desanyjval a konyhba kvzni egyet, htha felengedek egy kicsit. Neki sem volt pp melege, s megjegyezte:
- Ltom, Robikm, te is elllod a kabtot!
- Mit csinlok a kabttal, Zsuzsa nni? Elllom?
- Persze. Ltom, fztl, jl jn az ebben a vacak idben, nem?
Na, gy mr vilgos volt a dolog, teht elllom a kabtot, az azt jelenti, hogy hideg idben rlk, hogy rajtam van.
Mi errefel gy mondannk: Ltom, el brod viselni azt a kabtot!
*
A fiskoln N. Klra tantotta a nevelselmletet, elg mrskelt lelkesedssel ltk vgig az rit, hiba no, volt egyfajta stlusa.
Az egyik rn azt a feladatot kaptuk, hogy talljunk ki valami egyszer pedaggiai helyzetet, ami az rn elfordulhat, vagy mertsnk sajt tapasztalatunkbl, s elemezzk, adjuk el, hogyan oldannk meg.
n voltam az egyik „kedvence”, ht persze, hogy engem krdezett elszr.
Azzal kezdtem, hogy egy rn lttam, amint a harmadikos Lacika figyels helyett a padra cirkl…
ppen eddig jutottam, amikor lecsapott a szra:
- Mi az, hogy a padra cirklt??? Mit csinlt?
- Ht… Cirklt a padra. Fogta a ceruzjt s sszevissza rajzolgatott.
- Akkor nem cirklt, hanem firklt! A hadihaj, meg jrr az utcn, az cirkl!
- Jj, tudom, de felnk gy is mondjk…
- Na ne mondja mr! Hnyan hallottk ezt a kifejezst ebben az rtelemben?
Rajtam kvl mg ngy veszprmi volt a csoportban, szp csendesen feltettk a kezket…
*
Mr msodves voltam, amikor elg sok felvidki dik rkezett fiskolnkra tanulni. Volt kztk egy, bizonyos Gbor, aki olyan palcosan beszlt, hogy eleinte kukkot sem rtettnk abbl, amit mondani akart. Nem is volt sokig Gbor, hamar rajta ragadt a „Gbor” nv, mert valahogy gy ejtette ki. Idvel hozzszoktam a beszdhez, mert a szobatrsam lett, de azrt hnapok mlva is tudott meglepetst okozni.
Gbor llandan zletelt: Szlovkibl hozott csokit, ceruzt, nagyalak fzeteket; jl jrt vele mindenki, keresett rajta, mi meg harmad-, vagy feleron vehettk meg a dolgokat.
Gbor ppen „zleti krton” jrt a kollgiumban, amikor sszeakadt velem:
- Szia Robi! K pfm?
- Mi bajod van neked???
- Pfm… K pfm? Szagold meg! – s dugta az orrom al a dezodort.
Aha, esett le a tantusz, teht parfm – nem elg, hogy „pfmnek” mondta, de nem is parfm volt, hanem sima, hajtgzos dezodor…
Ms alkalommal igen izgatottan rontott be a szobmba.
- Vn hjtsid?
Nzek r nagy butn.
- Mim van nekem?
- Hjtsid, hjtsid… fontos lenne!
Nem lettem okosabb.
- … Ht nem tudom… Lehet.
- Hlye vgy! – intett dhsen, s tovbbrohant.
Ksbb tudtam meg, hogy a bartnjhez kellett elsietnie valamirt kocsival, vagyis a „hjtsi” az nem volt ms, mint a „hajtsi engedly”, azaz a jogostvny.
*
Szombathelyen is jrtam fiskolra, ott akadt meg a szemem a boltajtkon dszelg feliratra: „Krjk az ajtt betenni!”
Betenni? Hova tegyem be… Mirt, kivettk valahonnan?
Persze rjttem rgtn: betenni az ajtt, Szombathelyen annyit tesz, mint becsukni.
*
A let mr emltettem, de az teleknek, italoknak nagyon sok elnevezse van, s persze az emberfinak fogalma sincs arrl – honnan is lenne –, hogy ktszz kilomterrel arrbb hogyan nevezik kedvenc fogst…
Nagyon szeretem a tcsit – vagyis a reszelt krumplibl, lisztbl, tejflbl s sbl kszlt, olajban kisttt lepnyt; nmileg emlkeztet a svjciak rstijre.
Na, ennek az telnek ezer meg egy neve ltezik.
Nagyon kellemes meglepets rt Galyatetn, a felesgemmel jrtunk arra a nszutunkon, egy j kis tra utn megheztnk, ht leltnk egy kis boroz kinti padjaira s megnztk a vlasztkot, ahol azonnal meglttuk a tcsit, de nem m egy nv alatt! A tulajdonos, gy ltszik, tudta, hogy elg kzkedvelt tel ez ahhoz, hogy jl fogyjon, m nem rt, ha a vendgek tudjk, mit is krnek, ht kirta az sszes ltala ismert nevt: tcsi, tcsni, cicege, macok, rsztike, lapcsnka, lepcsnka, bert, krumplispacsa...
Se szeri, se szma a hasonlaknak; szzval, ezrvel lehetne sszegyjteni az ilyen kis anekdotkat.
A lnyeg az, hogy ne feledjk, milyen csodlatos is a mi nyelvnk, milyen sokszn s gazdag a szkincsnk – eleve ez a sz, hogy szkincs is csodlatos nmagban, nem is tudom, van-e ms nyelv a minken kvl, amely hasonl mdon nevezte el kifejezstrt.
Clom ezzel az rssal nem volt ms, mint az, hogy apr belepillantst tegyek lehetv nyelvnk vltozatossgba, s persze az, hogy emellett szrakoztassam is az olvast. Remlem, mindegyik teljeslt!
2009-11-05
|