Az r katolikus, nacionalista klt
Joseph Mary Plunkett (1887-1916) lete s kltszete

Joseph Mary Plunkett jszerivel ismeretlen a magyar olvask eltt; noha szmos, kitn r kltt, rt ismerhetnk, Plunkett – mltatlanul – a httrbe szorult, br kltszete, s rvid, m tartalmas lete felttlen megrdemli a figyelmet.
J.M. Plunkett 1887. november 21.-n szletett Dublinban. A Plunkett csald katolikus gban nevelkedett, abban, amely mr 600 ve nagy hrnvnek rvendett Angliban. Egyik se, Szent Olivr Plunkett, 17. szzadi pap volt az utols katolikus mrtr Angliban (emlkt blyeg rzi rorszgban). desapjt 1884-ben Ppai Grff neveztk ki a katolikus egyhzrt tett szolglatairt.
Plunkett gyermekkortl fogva betegeskedett, slyos tdgyulladsa miatt a teleket tbbnyire a Fldkzi Tenger partjn, illetve szak-Afrikban tlttte. Tanulmnyait a dublini Jezsuita Fiskoln, a Belvedere Fiskoln, illetve a Stonyhurst Fiskoln, Lancashireben folytatta, itt katonai ismereteket is szerzett a Tisztkpz Alakulatnl. A kltszet mellett zent s festszetet tanult.
letben rendkvl fontos szerepet jtszott az r hagyomny s nyelv. 1910-ben, Thomas MacDonagh irnytsa alatt (vele letre szl bartsgot kttt) az r nyelvet kezdte tanulmnyozni, emellett tanulta a gaelic s az eszperant nyelveket is. rdekldse nem merlt ki ennyiben; trsszerkesztje volt az Irish Review folyiratnak, az r Sznhz trsalaptja volt Edward Martyn-nal s Thomas MacDonagh-val egytt.
MacDonagh rvn tallkozott szerelmvel, ksbbi felesgvel, Grace Gifford sznsznvel (Grace MacDonagh felesgnek testvre volt). 1915-ben a pr titokban eljegyezte egymst.

Plunkett ugyanebben az vben csatlakozott az r Republiknus Testvrisghez. lete htralev rszben ez meghatroznak bizonyult. Nmetorszgba s az Egyeslt llamokba utazott, hogy fegyveres tmogatst szerezzen az r Felkelshez. t neveztk ki fparancsnokk, s noha krhzban volt betegsge miatt, a felkelst – ami egybknt teljesen remnytelen volt – jrszt az tervei alapjn irnytottk. Az nkntesek a birtokn gyakorlatoztak, azonban, opercija miatt kptelen volt rszt venni a Hsvti Felkelsben.
A Felkels leverse utn Plunkettet letartztattk s a Kilmainham fegyhzba szlltottk, ahol bnsnek mondtk ki, s goly ltali hallra tltk.
Kivgzse eltt megengedtk, hogy elvegye felesgl szerelmt, Grace-t – felgyelet mellett, bilincsben - a hatsgok mindssze 10 percet engedlyeztek szmukra. (Felesge ugyanebben a brtnben snyldtt ksbb, a Fggetlensgi Hbor alatt).
1916. mjus 4.-n reggel Joseph Mary Plunkettet, 28 ves korban kivgeztk sok ms trsval egyetemben. A dublini Arbour Hill temetben nyugszik.

Plunkett kltszetre – akrcsak a forradalomban rsztvev trsaira, pl. Pearse s MacDonagh – hatott az r kltszet, minden fjdalmval s szenvedsvel, m Plunkett nem csak az r irodalom irnt rdekldtt. Nagy hatssal volt r a skolasztikus filozfia, Keresztel Szent Jnos, Szent Terz, valamint Szent Ferenc mvei is. rdekessg, hogy noha termszetes tehetsge meghaladta forradalmi klttrsait, m nvre, Geraldine szerint meglehetsen nehezen rta meg verseit. Igaz, miutn elkszlt velk, azokon nagyon ritkn vltoztatott.
Kt verses ktete jelent meg, az els 1911-ben, A Kr s a Kard cmmel, bartja s prtfogja, Thomas MacDonagh segtsgvel ( vlogatta a verseket a ktetbe). Msodik ktete, az Okkulta, halla utn jelent meg (Geraldine rendezte sajt al); ide az 1911 s 1915 kztt rt versei kerltek bele, illetve pr korbbi s ksbbi rsa.
Ha verseinek formai jegyeit nzzk, szrevehetjk a szigor, kttt formkat, a knosan pontos szonetteket – valamennyi az akkor divatos, soronknt 10 sztagszm, abbaabba cddcdc rmkplet, - a tiszta rmeket s a nagyszer, sokszor misztikus kpi vilgot.
Plunkett kltszetnek egyik oldala a felttlen Istenszeretet volt, szmos versben megjelenik ez a tma. Taln a legismertebb verse a Piros vrt rzsn ltom, amely, vlemnyem szerint az egyik legszebb alkots, amit Krisztushoz rtak.
Piros vrt rzsn ltom
Piros vrt rzsn ltom,
Szeme a csillagokban lngra gyl,
ragyog az rk hhatron,
S knnye az gbl hull.
Arct ltom, hol virg van,
Mennydrgs s madrdal hallatszik,
- Az hangja! s vsett sziklkban
rott szavt rzik.
v minden fradt svny,
Szve dobban a tengert kavarva,
Koronja ott van minden tskn,
S keresztje minden fa.
Emellett, mint utaltam r, csodlatos szonettjei is figyelmet rdemelnek; a sok gynyr rs kzl most az Orleansi Szzrl szl verst vlasztottam.
La Pucelle
Azr mezn jr, s csillagok szrtk
Hold-fehr lba el szirmaik,
Bolyg-dal, s csillagkdk kszntik
t, akr a nyl tndrrzsk.
Nem rettenti stt Menny hajnalt,
Fnyes marad, ne lssa rnyait,
Mg vakmer stksk tpik
Reszket szablykkal arany tjt.
Vonul a Menny sszes katonja,
Szzadra szzad, zszlalj, ezred,
Lovon s gyalog, nmn menetelnek,
S akkor megjn , kezk felvonja
A Szz zszlajt, s az g megreszket:
Megszlal Gbriel harsonja.
A vallsi tmk mellett termszetesen jelentsek szerelmhez, Grace-hez rott versei is, amelyekben a tiszta szerelem, a fjdalom, a flts s a szpsg, tisztasg dicsrete egyarnt megjelenik.
Grace-nek
(Kereszteljnek reggeln, 1916, prilis 7.)
A szavak szvembl lnek
S dalolnak, erejk tapaszt
Be srknyszjakat vgleg,
Vagy elhoz egy rgi tavaszt.
Felnyitjk s bezrjk ismt
A szrny blcsessg-kutat,
gy csak az lesz az ajndk,
Mit vad szpsged megmutat.
Szemeid boldog tavaszok,
Srknyert rejt a hajad,
Ifj lelkedben mulok,
Hol titkos blcsessg fakad;
De nincs sz, mi elmondhatja,
S hiba szl a dal szpen,
Hol szved szrnyait kitrja
Szerelmed vad szpsgben.
… s termszetesen az r trtnelem tragikus pillanatai is felidzdnek, pldul az albbi versben, amely valsznleg a Nagy r hnsgnek llt emlket (a XIX. szzadban rorszgot rendkvl slyos hnsg sjtotta, csaknem kt s fl milli ember halt hen, rszben az angol politika s a durva, embertelen kizskmnyols miatt, rszben pedig az orszgra knyszertett monokulturlis – burgonya termeszts - gazdasg miatt. )
1841-1891
Felkelt a szl meg a tenger,
s egy hullm is felkelt,
Szomor vforduln
Egy gyszos dalt nekelt.
Egy regemberrl dalolt,
Kinek szvt gysz lte meg,
s lelke elsorvadt, mint
A hull falevelek.
Egy ifjrl dalolt, kinek
Szvt fjdalom lte meg,
Mikor elszradt a tavasz,
S helyre tl rkezett.
Felkelt a szl meg a tenger,
s egy hullm is felkelt,
Szomor vforduln
Duzzadt, mg gyszdalt nekelt.
J. M. Plunkett kornak egyik legtehetsgesebb r kltje volt; fiatal lete sorn rt versei, letmve s btorsga mltn emelik a halhatatlanok sorba. |