Frank Herbert: Vdett nk
Valsznleg nem mondok tl sok jat azzal, hogy Robert Merle: Vdett frfiak cm regnye kitn m. Bizonyra nagyon sokan olvastk, rtelmeztk, elemeztk, gondolkoztak el a szereplk jellemein, a hasonl jrvnyok lehetsgn, illetve az r vzijn - az alapvet trsadalmi vltozsokon, az let trtkeldsn s mg szmos dolgon.
m kevesen tudjk, hogy a mnek szletett egy „ellenprja”. Frank Herbert, a Dne cm, lassan klasszikusnak szmt sci-fi regnyfolyamval hress vlt r 1983-ban rta meg a Vdett nk cm, mfajilag nehezen besorolhat knyvt (Regny? Sci-fi? Thriller? Filozfia?). Ha csak a cmet nzzk, joggal gondolunk valamifle „koppintsra” – m messze nincs errl sz. A m angolul a „The White Plague” (A fehr pestis) cmet kapta, ez lett a magyar fordts alcme is (magyar nyelven 1993-ban jelent meg).
Frank Herbert (1920. oktber 8.-n szletett Tacomban, Washington llamban, s 1986 februr 11.-n hunyt el Madisonban, Wisconsin llamban) mr gyerekkorban kitnt iskolatrsai kzl les eszvel. lltlag alig nyolcvesen dnttte el, hogy r lesz.
Hiba volt azonban rendkvl okos s nyitott szinte mindenre, diplomt sohasem szerzett: elmondsa szerint t csak az rk rdekeltk, a vizsgk hidegen hagytk. Naprl-napra lt, egyik vrosbl a msikba, egyik munkahelyrl a msikra ment szerencst prblni. Hitvese, Beverly volt a kenyrkeres harmincht vig. Beverly maga is r volt, m azrt, hogy frjnek teljeslhessenek lmai, feladta ebbli ambciit. Hzassgukbl kt gyermek szletett, Brian s Bruce, Herbertnek elz hzassgbl volt mg egy lenygyermeke, Penny. Hzassguk viharos volt, vgl Beverly elhagyta frjt, aki harmadszor is megnslt.
Frank Herbert fmve ktsgtelenl a hatktetes Dne regnyciklus volt, amelynek els rszbl kt filmet is forgattak; az els, 1984-es, David Lynch ltal jegyzett, sztrokkal teletzdelt film sikeresnek mondhat ugyan, de kptelen volt visszaadni a knyv hangulatt, filozfijt s valdi mondanivaljt. Magt a knyvet 23 helyen utastottk el, vgl nevetsges, 7500 dollros sszegrt vette meg egy kiad. Azta a knyvet tbb tucat nyelvre fordtottk le, tbb mint 20 milli pldny fogyott el belle a vilgon, s megkapta rte a Hugo s a Nebula djat.
Rengeteg egyb regnyt, knyvet rt, a szban forg Fehr Pestist felterjesztettk a Locus djra, amelyet azonban egy szintn nagy kaliber r, Isaac Asimov nyerte el az Alaptvny Pereme cmet visel munkjval.
Trjnk vissza a kt knyvre. Termszetesen tbb hasonlsgot, kzs vonst lehet felfedezni bennk. Mindkettben egy gygythatatlan s hallos jrvny ti fel a fejt – Merlnl az Encephatilis 16 nev vrus, Herbertnl pedig a fehr pestis nev betegsg pusztt. Mindkt jrvny csak az egyik nembl szedi ldozatait: az Encephatilis 16 a nemzkpes frfiak, mg a fehr pestis a nk krben vgez iszonyatos puszttst. A kvetkezmnyekben is tallunk hasonlsgokat – a nemek arnya, s ennek kvetkeztben az addigi vilg- s rtkrend gykeresen megvltozik, felfordul; megjelenik az erszak, a hatalomvgy, az gyeskeds, a „mindig vannak egyenlbbek” orwelli tzise; s persze az a szomor tny, hogy a katasztrfa tvolrl sem biztos, hogy a legjobbat hozza ki az emberbl…
m a hasonlsgok itt vget is rnek.
Szmomra az alapvet klnbsg, hogy Herbert mve jval sttebb, szrnybb kpet fest a jvrl, jobban tgondolt, s – sokkal, de sokkal hihetbb… az utpinak s az idealizmusnak mg a szikrja is hinyzik belle.
Merle mvben Herbertvel ellenttben a jrvny spontn tr ki – persze ennek is van realitsa, gondoljunk csak a HN51 influenza vrusra, s mutns trsaira, vagy az Ebolra, stb. – s elkpzelhet az a jv, amit brzol: felborult vilg, torzsalkod csoportok, m vgl a nagy sszefogs, s a knyszer szlte, ersen idealizlt j rend, amelyben a nk kapjk az irnyt szerepet s a frfiak a msodik helyre szorulnak. Alapjban vve szp s meghat, ahogy frfi s ni tudsok kis csoportja megleli az ellenszert, lekzdi az elferdlt hajlam, diktatrikus hatalmat s vgl gyzedelmeskedik – m roppant furcsa az az utpia, ami Merle mvben megjelenik.
Herbert mve ms. Rszletesebb, sokkal kidolgozottabb, „tudomnyosabb”, a jellemek brzolsa lnyegesen jobban sikerlt neki. Nem egy megszokott hollywoodi katasztrfafilm knyvvltozatrl van sz. Mly filozfia, trsadalom- s emberismeret jellemzi vgig a mvet, amely amellett, hogy mrhetetlenl izgalmas, helyenknt prg, mskor meg lass, gondolkozsra ksztet, rettenetesen kemny s komoly figyelmeztetst ad: vigyzz, ember! Ne lpd t a hatrt, amit neked hztak!
A trtnet lnyege a kvetkez. John Roe O’Neill, r szrmazs, amerikai mikrobiolgus, genetikus rorszgba ltogat. A tipikus „rossz helyen volt, rossz idben” esete: felesgt, Maryt, s ikerfiait, Kevint s Maireidet tbb jrkelvel egytt darabokra tpi egy bomba, amit az IRA szlssges szrnya, a provk robbantottak fel az angol s az ulsteri politika elleni tiltakozsul. O’Neill az iszonyatos lmny hatsra – ltta az esetet – skizofrnn vlik; lassan felszmolja addigi lett, kialakt egy msik szemlyisget, eltnik, s bosszt eskszik. Az rlet meghatvnyozza erejt: vagyont pnzz tve egy titkos laboratriumot llt fel, gyes trkkkkel szerez gnmintkat, s ltrehoz egy hallos vrust, amely csak a nket puszttja el. Elsknt rorszgot (a terroristk tmogatsrt), Anglit (az rorszgot sjt elnyomsrt) s Lbit (a terrorista kikpzkzpontokrt) akarja megbntetni – szdletesen gyes, s egyszer trkkel el is ri, hogy az els fertzsi gcok azokon a helyeken alakuljanak ki, pontosabban egyes elszigetelt rszein. Kzben tjkoztatja a fontosabb hivatalokat, jsgokat, hogy mi kszl, s feltteleket szab – teljesthetetlen feltteleket, persze – pldul utastja az USA-t, hogy valamennyi r, angol s libanoni llampolgrt s leszrmazottaikat haladktalanul toloncoljanak ki orszgukbl. Megtiltja, hogy atomcsapssal sterilizljk a fertztt terleteket, figyelmeztet, hogy „hallkapcsolval” van felszerelve, azaz brmikor rszabadthat az emberisgre egy jabb jrvnyt. Leveleit az „rlt” nven rja al. Elszr nem veszik komolyan, m a vezet tudsok s a genetikusok meggyzik a ktkedket arrl, hogy komoly veszly van.
A jrvny – termszetesen – kiszabadul. Vesztegzr, katonasg, rendeletek ide vagy oda: az egsz vilgon elterjed a vrus, amely napok alatt vgez minden lnnyal, asszonnyal, aki kapcsolatba kerlt a vrussal.
A szerz mesterien ugrl a helysznek s az idpontok kztt; a cselekmny tbb szlon fut egyszerre. Egyes helyeken nket prblnak izollni – az egyik f szl egy ifj r pr, akik kutatorvos bartjuk hzban lv, hermetikusan elzrt kamrban lelnek menedket – br k mellkszereplnek tnnek, valjban nagyon is lnyeges szerepet kapnak a regnyben. m hiba minden erfeszts: elszabadul a pokol. A nk szmolatlanul hullanak, megjelenik a politika, kzs amerikai-francia-szovjet bizottsgot lltanak fel, hogy megllaptsk a jrvny terjedsnek mdjt, megtegyenek mindent, ami csak lehetsges, s megjelennek ezzel egytt, prhuzamosan az nz, egyni rdekek. Nmelyik orszg megadja magt: a jrvny jszerivel kiirtja, van, ahol „pniktzet” ltestenek, azaz elpuszttanak mindenkit, aki be akar lpni a terletkre, van, ahol radioaktv znt ltestenek, amelyen llny nem kelhet t… megannyi szrnysg. A vilgrend teljesen felborul, a kosz lesz az r mindentt. Ekkorra mr tudjk, hogy valban O’Neill az, aki elterjesztette a krt.
O’Neill pedig elpuszttja seattle-i laboratriumt, s lnven, elvltoztatott klsvel visszatr rorszgba, ahol egy teljesen ms vilg fogadja… ahol az emberek llatokk lettek, pillanatnyi szksgleteik jobban foglalkoztatjk ket, mint a holnap. Az IRA egyik parancsnoka, Kevin ODonell, s a Parti Fik – a Finn Sadal - kezbe kerl (k prbljk meg a katonasggal karltve biztostani a „rendet” az rjng cscselkkel szemben – m ami azt illeti, az mdszereik cseppet sem klnbek). O’Neill elmondja, hogy sejtbiolgus, s segteni jtt rorszgba. Hajszl hjn meglik – lett csak az menti meg, hogy azonos nevet visel O’Donellel – John Garrech O’Donell nvre szl tlevele van. Kiraboljk, s meztelenl az tjra engedik. Miutn jelentik az esetet, az IRA s az rorszgban, Angliban lv tudsok sejtik, hogy lehet O’Neill, gy titrsakat adnak mell, hogy kiszedjk belle az igazsgot (kzvetlenl nem mernek hozznylni, sem kihallgatni, vallatni): Joseph Herityt, a provt, aki felrobbantotta O’Neill csaldjt (e kldets egyfajta bntets a szmra – s hiba vdekezik azzal, hogy csak felettesei parancsait hajtotta vgre, knytelen engedelmeskedni Kevin O’Donellnek), Michael Flannery atyt, a cscselk ltal megknzott, s flelmben az alkoholba menekl, m h s btor papot – hogyha Herity direkt krdsei nem vezetnek eredmnyre, O’Neill taln meggynja neki bneit-, valamint a vele tart nma fit, aki a szrnysgek hatsra nem hajland megszlalni. s elkezddik hrmjuk hossz s kalandos tja rorszgban…
Egytt haladnak a szmolatlan mrfldeken t Killaloe fel, az ottani laboratriumba, s tkzben elhagyatott, kipusztult helyekkel, rombadlt tanykkal, magnyosan l, csonka s elkeseredett csaldokkal, katonkkal tallkoznak, s eljutnak az egyik farmhoz, ahol egy McCrae nev frfi tbb fiatal lnyt szigetelt el otthonban, ttrt az si, druida vallsra. A farmot a katonk fegyverei vdik, fleg a vdett nket az elllatiasodott embercsoportoktl. Vgl, hosszas vndorls s kalandok utn eljutnak Killaloe vrosba, ahol azonban szintn az IRA s a Finn Sadal az r, ln a kegyetlen s rlt Kevin O’Donellal, aki az si r kirlyok utdjnak tekinti magt, s aki a fegyverek hatalmt lvezve fittyet hny minden parancsnak, jzan sznek vagy emberi tisztessgnek s jrzsnek…
O’Neill rdekes tudathasadsa megmarad a vgkifejletig – mint O’Neill nem emlkszik semmire, m msik szemlyisge tisztban van a trtntekkel. Begubzik, mihelyt gy rzi, hogy a leleplezds veszlye fenyegeti. A vndorls kzben megismerkedhetnk Michael Flannery atya sszetett, alapjban vve jsgos termszetvel, megrtjk elkeseredettsge okait, s megismerjk Joseph Herity jellemt is – a skizofrn O’Neill utn taln a legrdekesebb jellem: vadsg, kemnysg, a gylletbe hajl, hazaszeretetnek nevezett s hitt fanatizmus, s valahol a gyvasg, szolgalelksg, srtdttsg is mind szerepet kap benne. maga a hazjt a vgletekig szeret embernek ltja magt, m cselekedetei, szavai s gondolatai, motivcii leleplezik igazi njt.
rdemes emellett figyelemmel ksrni az utat, amit a vilg kormnyai jrnak be; ahogy a politikusok prbljk kezelni jl-rosszul a kialakult helyzetet, az egyezkedseket, kompromisszumokat s fenyegetseket, a szksg szlte brutlis dntsek meghozatalnak emberi oldalait.
A regny vgn megtalljk ugyan az ellenszert, amely, az emberi termszet jellegzetessgeibl fakadan csaknem a hatalmat mindenron akark, s gy majdnem az enyszet martalkv lesz, m addigra mr nagyon kevs n maradt letben… lesz-e kin kiprblni, tesztelni a vakcint? s ha lesznek megmeneklt nk, asszonyok, mi lesz a sorsuk? s milyen jv vr a felesg nlkli frfiakra, az anya nlkli fikra?
Hogy a vilg milyen lesz azutn, csak sejteti az r.
Mindenesetre a knyvet felttlenl rdemes elolvasni, nemcsak sodr lendlete miatt, nemcsak azrt, mert egy vgtelenl izgalmas m, de a benne rejl mondanival, a filozfia s a hihetetlenl jl megrajzolt jellemek miatt is – s persze, amint arra mr utaltam: ez a knyv egy igen komoly figyelmeztets is egyben… amit nem rtana komolyan venni. Egsz orszgokat rettegsben tart terroristk, csoportok, ha gy tetszik terrorista llamok s orszgok ma is lteznek, ma is folyik az ilyen-olyan ideolgik mentn foly brutlis s meggondolatlan – vagy nagyon is gonoszul kiszmtott - ldkls, az rtatlanok mszrlsa – s sajnos megvan az esly arra, hogy a szrnysgeket egyetlen – zsenilis - rlt is megbosszulhatja…
Forrsok:
Frank Herbert: Vdett Nk – A Fehr Pestis
Wikipdia |