alcar
Men
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Kpek
 
A nap kpe

      

 
Esszk, rsok
 
Versek
 
Mfordtsok
 
Tolkien nyelvei
 
Tanulmnyok, cikkek
Tanulmnyok, cikkek : A mestersges nyelvek s az irodalom: II. rsz.

A mestersges nyelvek s az irodalom: II. rsz.

Alcar  2007.10.08. 07:59

Kis kiegszts az els rszhez. Nem emltettem, hogy a mestersges nyelveknek se szeri, se szma. Trtntek ksrletek az Eszperant megreformlsra, egyb, szles krben terjeszteni, alkalmazni kvnt MNY-ek is napvilgot lttak, s persze szmosat alkottak meg pusztn hobbibl, szrakozsbl.

 

Kis kiegszts az els rszhez.

Nem emltettem, hogy a mestersges nyelveknek se szeri, se szma. Trtntek ksrletek az Eszperant megreformlsra, egyb, szles krben terjeszteni, alkalmazni kvnt MNY-ek is napvilgot lttak, s persze szmosat alkottak meg pusztn hobbibl, szrakozsbl.

A Harry Potterhez kapcsold rszhez megemltenm, hogy a knyvben nemcsak a prszasz (a kgyk nyelve) kapott helyet: szmos egyb nyelvre is trtnt utals (troll, halandzs, stb.). Egy szt pedig megismerhettnk a koboldok nyelvbl is: ez pedig a „bladvak” (cskny).

A Dne ciklusbl is megemltenk pr pldt, a teljessg igny nlkl, persze, hiszen Frank Herbert, az r, az els knyv vgn csaknem harminc oldalas szjegyzket kzlt, ahol rszben a fremen s egyb nyelv szavak jelentst, magyarzatt adja kzre. Pldaknt lljon itt nhny sz:

El-sayal: homokes; annak a pornak a kihullsa, amelyet kzepes magassgba (krlbell 2000 m-re) vitt fel egy coriolis-vihar.

Faufreluch: az Imprium erszakkal fenntartott merev osztlyrendszere.

Aql: a gondolkods prbattele

Csomurki: (egyes dialektusokban musky vagy murki), italban beadott mreg

Mahdi: a fremen messianisztikus legendban „Az, Aki a Paradicsomba Vezet”.

Bemutatnk egy pldt a Klingon nyelvbl is.

A pldbl ltszik a Klingon nyelv atonlis, nyers hangzsa, illetve az, hogy elszeretettel alkalmaztak klnfle ragokat s kpzket; gy egyetlen szval egsz mondatokat tudtak kifejezni.

Bel – elgedettnek, boldognak lenni

Mubel – rmet okoznak nekem (k)

MubellaH – rmet okozhatnak nekem

MubellaHtaH – mg mindig kpesek rmet okozni nekem

A Klingon nyelvet 1985-s publiklsa ta csaknem ezren tanultk meg bizonythat mdon.

 

Trjnk r JRR Tolkien munkssgra.

Ahogy azt mr emltettem, s utaltam r a szerz sajt szavaival, Tolkien nyelvei egyrtelmen irodalmi indttatsak voltak; a nyelvek ltrehozsa, felvzolsa utn alkotta meg hozzjuk a mitolgit, magt a trtnetet, amelyben rendkvl lnyeges szerepet kaptak a nyelvek. Tolkien nyelveivel sokan s sok szinten foglalkoznak; a lelkes amatrkn t egszen az egyetemi tanszkekig, sokan csak egy-egy nevet szeretnnek lefordtani, msok hosszabb szveget, verset, stb fordtanak. Termszetesen a tmval kapcsolatban szmos krds felmerl.

 

Hny nyelvet is alkotott meg Tolkien?

Ez a krds meglehetsen nehezen megvlaszolhat; hiszen, ha ragaszkodunk a nyelv meghatrozshoz, mint teljesen funkcionl, kommunikatv eszkz, akkor egyet sem. Viszont ha onnan indulunk ki, hogy  nyelvtan s szkincs megalkotsval ltrehozott kommunikcira alkalmas homogn rendszereket, akkor azt kell mondanunk: szmosat. A krds megvlaszolst nehezti az a krlmny, hogy Tolkien szmos alkalommal revidilta korbbi nzeteit, megvltoztatta a szkincset, a fonolgit, a nyelvtani rendszert: ennek eredmnyekppen nhny – eredetileg azonos – nyelv olyan mrtkben eltvolodott egymstl, hogy gyakorlatilag kt klnbz nyelvknt kell ket rtelmeznnk; lsd a korai „Qenya” nyelvet, amelybl a professzor kifejlesztette a Gyrk Urban hasznlt Quenya nyelvet.

Meg kell emltennk, hogy a tnde nyelvek esetben Tolkien egy primitv tnde nyelvet alkotott meg elszr sztvekkel, amelybl kiindulva, klnfle fejldsi fzisokon tmenve szmos tnde nyelv alakult ki, amelyek, noha termszetesen a kzs eredet miatt „rokonsgban” lltak egymssal, nagymrtkben eltvolodtak egymstl.

Ami igazn zsenilis volt Tolkientl az, hogy nemcsak a nyelvek fzisaival foglalkozott, hanem a kls fejldstrtnetet is megalkotta: az a tulajdonkppeni tolkieni mitolgia. Erre kitn plda a Sindarin s a Quenya nyelv: noha eredetileg egy kzs nyelvet beszltek, a sokezer ves klnls kvetkeztben a kt nyelv oly mrtkben eltvolodott egymstl, hogy amikor a tndk (a Sindarint beszl Sindk s a Quenyt beszl Noldk) jra tallkoztak egymssal, egsz egyszeren nem rtettk meg egyms nyelvt. (Erre termszetesen az l nyelvekben is tallhatunk pldt: a germn nyelvcsaldhoz tartoznak a norvg nyelvek, pl. a bokmal s a ranamal, valamint a nmet is, m ma mr kptelenek egymst megrteni.)

Visszatrve a krdshez, a kidolgozottsg is nehezti annak megvlaszolst. A viszonylag jl kidolgozott Quenya s Sindarin mellett (folyamatosan bvl tbb ezer szavas szkincs s hasznlhat, rszletes nyelvtani rendszer) ltezik a Telerin, Doriathrin/Ilkorin s a Nandorin tnde nyelvek, amelyek szkincse harminctl pr szzig terjed, emiatt hasznlhatsguk rendkvl behatrolt (mindemellett csak a Telerin nyelvbl ll a rendelkezsnkre rtelmezhet szveg, a Quenya s a Sindarin mellett). Az Adnaic (Nmenori) nyelv nyelvtana jl kidolgozott, m alig 200 szavas szkincse nem elegend kommunikatv funkcik betltsre. Hasonl a helyzet a Khuzdl (trp) s a nyugori (Westron, vagy ltalnos) beszddel is. Nhny egyb nyelvre jszervel csak utalsok trtntek, igen kevs tredk ll rendelkezsnkre ahhoz, hogy azokbl nyelvtani szablyszersgeket vonhassunk le, illetve hasznlhat szszedeteket alkossunk meg. Ilyenek pldul a Valarin, a Fekete beszd, az Orkok s az Entek nyelve. A Rohr nyelvet Tolkien angolknt definilta.

A fentieket sszegezve elmondhatjuk, hogy Tolkien kett nyelvet dolgozott ki, amelyek viszonylag hasznlhatak, s krlbell 8-10 nyelvet, amelyre minimlis szkincs s nyelvtani anyag fellelhet, illetve tovbbi ngy, amelyekre csak tredkek, nhny sz utal, illetve csak a megemlts szintjn szerepelnek.

 

A Quenya s a Sindarin

 

A Quenya a Noldk nyelve volt, ez volt az els nyelv, amit rott formban lejegyeztek (Tolkien szmos abc-t s rsmdot alkotott meg; ezek kzl megemltenm a Sarati s a klnfle nyelvekre alkalmazott Tengwa rsmdot). A Quenya nyelvtan s a kiejts alapja egyrtelmen a latin s a finn nyelvek voltak, noha szmos ms hats is rezhet benne. Tolkien mitolgijban a Quenya egyfajta „tnde-latinn” vlt; nnepsgeken, szertartsokon kvl jszervel sehol sem hasznltk. (Thingol kirly tiltotta meg a hasznlatt, lsd.: Szilmarilok). Mindazonltal a Quenya volt Tolkien kedvence, messze ez a legkidolgozottabb nyelv, krlbell 3000-3500 sz, elg jl kidolgozott nyelvtan, emellett tbb vers, mondat s szvegrszlet, fordts ll a rendelkezsnkre, amelyek segtsgvel jobban megismerhetjk a nyelvtani struktrt.

A Sindarin a kzpfldn l Sindk (Szrketndk) nyelve volt, amely rokon a Quenya nyelvvel, a sok ezer v tvlatban azonban annyira eltvolodtak egymstl, hogy nyugodtan nevezhetjk egy msik, teljesen nll nyelvnek. A Sindarin nyelvtan s hangzs alapja a welszi nyelv volt (Tolkien msik kedvence). Krlbell 2000-2500 szavas szkincs, jl kidolgozott nyelvtan s a Sindarin esetben is szmos vers, szveg, fordts ll a rendelkezsnkre.

Pr szt hadd mutassak be Quenya s Sindarin nyelven: ltni fogjuk a hasonlsgot, s persze a klnbsget is.

Dicssg: Alcar (Q) s Aglar (S), ragyogs: Calima (Q) s Galad (S), l: rocco (Q), roch (S).

Taln mg clszerbb pr kiragadott sz mellett a szmokat bemutatni: a tblzat megmutatja az si, primitv tnde gykt (els sz), a msodik a Quenya s a harmadik pedig a Sindarin megfelelt.

Egy: MINI, mine, min

Kett: AT(AT), atta, tad

Hrom: NEL(ED), nelde, neledh

Ngy: KNAT, canta, canad

t: LEPEN, lempe, leben

 

A fenti pldkbl lthat, hogy noha egyrtelmen ms a hangzs s a kpzs, a kzs gykk, sztvek felismerhetk.

 

Tulajdonkppen a kt nyelv biztosan hozzjrult a m sikerhez. Megismerskkel kzelebb juthatunk Tolkien vilghoz, jobban megrthetjk azt, s, amint arra mr utaltam, valahogy az egsz hihetbb, hitelesebb vlik, vagy ha gy tetszik jobban „bele tudjuk magunkat lni a trtnetbe”.

 

Tolkien nyelveinek mai fejldse

 

A rendelkezsnkre ll anyagok mellett termszetesen – s szerencsre – folyamatosan dolgozzk fel a mg kiadatlan nyelvszeti anyagokat is. Tolkien hagyatka tbb ezer oldalra rg; ezeket rendszerezik, tanulmnyozzk, s bizonyos idkznknt kzreadjk az eredmnyeket (Parma Eldalamberon s Vinyar Tengwar folyiratok).

Termszetesen ms ton-mdon is fejldik a nyelv(ek). Hiszen vannak hasznli – noha nem „tndk”, hanem a kztnk l, hs-vr emberek, akiket magukkal ragadott Tolkien egyedlll vilga. Szmtalan prza s versfordts szletett mr eddig is, az interneten nagyon sok remek alkots olvashat ezeken a nyelveken.

Nyilvn szksg van nmi „nyelvjtsra” is, abban az rtelemben, hogy bizony sok fontos sz hinyzik.

Itt azonban ktfle nzet tkzik. Az egyiket jobb hjn „ultraortodox” nzetnek neveznm: k azok, akik csakis kizrlag azokat a szavakat fogadjk el, amiket Tolkien valban lert; elutastanak minden egyebet, mg azokat is, amelyek a meglv szablyokon alapulnak (pl.: szsszetteleket). Igazuk van termszetesen annyiban, hogy elkpzelhet, hogy Tolkien teljesen msknt gondolta.

A msik g az „ultraliberlis”, ami gyakorlatilag szinte mindent megenged. Vagyis „hasbl” brmilyen szt ltrehozhatunk, esetleg egy kis magyarzattal, „megideologizlssal” krtve.

Jmagam valahol a kett kztt llok, br bevallom, az ortodox nzet kzelebb ll hozzm. Lehet, hogy a Greyelven Company nevezet szerepjtkos oldal kitn szerepjtkot knl (RPG), m az ltaluk kidolgozott „tndenyelv” gyakorlatilag egy katyvasz... keverk, mindenfle szably s rendszer nlkl, nem nevezhet se Quenynak, se Sindarinnak: tulajdonkppen nem autentikus, hanem nknyesen sszevlogatott valami. Fan fiction; semmi tbb.

Szemlyes vlemnyem az, hogy a meglv nyelvtani, morfolgiai, fonolgiai szablyok figyelembevtelvel LEHET ltrehozni j szkapcsolatokat (esetleg: szavakat), de csak akkor, ha valban nem tkznek semmivel. Minden tovbbi nlkl el tudom fogadni a „liehostale” (npgyls) sszetett szt (Dr. Ferencz Tams – Amanibhavam szsszettele), mg komoly gondjaim vannak a „hsenna” szval. Elbbi szinte mindenki szmra ugyanazt jelenti: logikus, rtelmes. A msodik viszont egy svd kifejezsnek a tkrfordtsa: sz szerint „be a kdbe!” – a svdek gy koccintanak, illetve gy mondjk, hogy „egszsgedre”. Lehet, hogy a hsenna sz szpen hangzik, nyelvtanilag, fonolgiailag sincs vele semmi problma, m a jelents szmomra tlsgosan elrugaszkodott: a svdeken kvl senki sem fogja megrteni.

A fentiekkel csak azt szerettem volna megmutatni, hogy szksg van arra, hogy a nyelvet fejlesszk, m vlemnyem szerint ki kell kszblni a vadhajtsokat, az nknyes mdostsokat. Egyfajta nyelvvs.

 

A Namrie c. Vers elemzse

 

Az albbiakbl ltni fogjuk, hogy a tnde nyelvek nem egyszerek, semmikppen nem egyfajta „tnde-eszperantknt” kell rjuk gondolnunk. Tolkien szndka egyrtelm: a versbl is ltszik, hogy bizony nem egy egyszer nyelvrl van sz, - Tolkien egsz letben dolgozott rajta, finomtotta - hanem egy rendkvl sszetett, kidolgozott „alkotsrl”, amely arra is alkalmas, hogy prza mellett verseket is rhasson az ember. Maga a kidolgozottsga a nyelvnek is nagyon fontos tnyez, hiszen Tolkien a tndket csodlatos s halhatatlan lnyekknt teremtette meg fantzijban, akiknek blcsessge, szpsge messze meghaladja a fldi halandkt. gy termszetes, hogy a nyelvknek is annak kell lennie: gynyrnek, klnlegesnek s megismtelhetetlennek, amely tbb ezer vszzadon t nagyon sok vltozson ment t, m kzben finomult, csiszoldott s szplt. (Hasonl folyamat termszetes folyamatknt persze minden emberi nyelvben is lejtszdik, sajnos azonban nem felttlenl csak pozitv vltozsoknak lehetnk tani).

A Quenya nyelvre jellemz a ragozs, a toldalkok hasznlata (gy neknk, magyaroknak nmileg elnyt jelent ez, szemben az angol nyelvet beszlkkel), a Sindarinra pedig jellemzek a klnfle mutcik (hangeltoldsok).

Pldaknt lljon itt Tolkien egyik gynyr verse, a Namrie, amelyet Galadriel kesergse cmen is ismernek; a fordts Gncz rpd munkja.

 

Ai! lauri lantar lassi srinen,

yni ntim ve rmar aldaron!

Yni ve lint yuldar avnier

mi oromardi liss-miruvreva

Andn pella, Vardo tellumar

nu luini yassen tintilar i eleni
maryo airetri-lrinen.


S man i yulma nin enquantuva?


An s Tintall Varda Oiolosso
ve fanyar mryat Elentri ortan
ar ily tier undulv lumbul
ar sindanriello caita morni
i falmalinnar imb met,
ar hsi untpa Calaciryo mri oial.
S vanwa n, Rmello vanwa, Valimar!
Namri! Nai hiruvaly Valimar!
Nai ely hiruva! Namri!

 


! Hullik a szlben az aranylevl, s a hossz vek szma vgtelen, mint a fkon az gak! gy hznak el a hossz vek, mint a frge rti szl nyugatnl is nyugatabbra a bszke termen t, ahol a kk boltozaton a csillagok is megremegnek Varda szent s nneplyes nektl. Most ki tlti jra a kupmat? Mert Varda, a Tz sztja, s Csillagkirlyn az rkfehr hegyekbl, flemelte felhkezt, minden svny homlyba fulladt; s a szrke fldrl sttsg kszik kzibnk a tajtkos habokon, s Calacyria drgakveit kd fedi rkktig. A keletrl jttek most elvesztik, elvesztik Valimart. g veletek! Ti taln meglelitek Valimart! g veletek!”

 

Nzzk meg a Namrie vers kt sornak nyelvi elemzst, amibl kiderl, hogy valjban mennyire bonyolult, sszetett s csodlatos alkots ez a nyelv (Quenya), mesterm a mestermben.

 

Soronknti elemzs.

 

Ai! lauri lantar lassi srinen,

Ai: indulatsz, felkiltsknt rtend, „h”!. Laurie*: a laurea – aranyl – mellknv tbbes szm esete (a Quenyban egyeztetni kell az igt, a fnevet s a mellknevet is). Lantar: a lanta – esik – ige jelen idej, tbbes szm alakja. Lassi: a lasse – falevl – fnv tbbes szm alakja (lthat, hogy a tbbes szm fnv miatt a lanta ige s a laurea mellknv is tbbes szmba kerl). Srinen: a sre – szl – fnv eszkzhatrozs esete, a sz vgi –e- hang a Quenyban igen gyakran –i-re vltozik, amennyiben a szhoz toldalk kerl, magyarra „szlben”-nek fordtottk. A sz szerinti fordts gy a „szllel” lenne – nem keverend a trshatrozs esettel, magyarban mindkt esetet a -val, -vel kpzvel fordtjuk – vagyis az egsz sor: „Oh! Aranyln hullanak a levelek a szl ltal”.

yni ntim ve rmar aldaron!

Yni: a yn – v – tbbes szma. A yn sz egybknt nem szolris vre rtend – az a coranar – hanem a „hossz vre”, ami a tndknl 144 vet jelentett, tekintve, hogy k a 12 alap szmrendszert hasznltk. ntime: szmolatlan, sszetett sz, az – eltag, - nem, -tlan, -tlen -, not ige – szmol – s az –ima - -hat, het - mellknvkpz tagokbl ll kifejezs tbbes szm alakja. Ve: mint, gymint. Rmar: a rma – szrny – sz tbbes szm alakja. Termszetesen a „szrnyak” itt egy szp klti kp Tolkiennl, egyrtelmen a fk gaira, esetleg leveleire utal. Aldaron: az alda – fa – tbbes szm, birtokos-jelzs (genitvusz) alakja. rdekessg, hogy ebben az esetben a tbbes szm dupln is jellve van, mert az alda sz birtokos esete az aldo (a sz vgi –a-t fellrja az –o rag), a tbbes szm jele a –r, a tbbes szm birtokos esetet pedig az –on toldalkkal kpezzk. gy a sor sz szerinti fordtsa: „Az vek szmolatlanok, mint a fk szrnyai.”

 

*laurie: a Parma Eldalamberon 17 szma szerint, az –ie gyakori absztrakt fnvkpz; gyakran hasznltk egyfajta mdhatrozknt, gy: „aranylan”.

 

A fentiekkel pusztn az volt a clom, hogy bemutassam, mekkora szerepet is kap(hat)nak a mestersges nyelvek az irodalomban – legalbbis egy rszben. Lthatjuk, hogy nem elhanyagolhat ez a szerep. Kiegszti, ersti s vgs soron „hitelesebb” teszi az egsz irodalmi mvet.

 

Forrsok:

http://www.uib.no/People/hnohf/

http://www.geocites.com

 

Akit rdekel a Quenya nyelv, a honlapomon - //gportal.hu/portal/alcar/ - tallhat nyelvleckket, sztrakat, fordtsokat s rsokat Quenya n

 
zenfal
 
ra
 
Szmll
Induls: 2006-11-11
 
Online ltogatk
ltogat olvassa a lapot.
 
Naptr
2025. prilis
HKSCPSV
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
<<   >>
 
Nvnapi ksznt

 
Akarom hogy mindrkk
 

Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!